Madaras Mulatság - Portéka Est - Vendégünk: Harangozó Imre

A következő alkalom összefoglaló címe: PORTÉKA EST.

OKTÓBER 29.- KEDD
Ezen estek folyamán szellemi kulturális örökségünk tárgyalkotó művészetét is szeretnénk egy kicsit test és lélek közelbe csalogatni. Határozott elképzelésem, hogy nem csak egy szegletét kell megfigyeljük a magyar népi kultúránknak, úgy mint zene és tánc. Ha igazán meg akarjuk érteni a népművészetünk nyelvezetét, húzzunk párhuzamot ránk hagyott örökségünk zenei, táncos, tárgyalkotói, népi építészet vagy egyéb irányzatainak vonásai között és úgy próbáljunk elgondolkozni a magyar lélek formáinak egy tőről fakadó hajtásain.

PROGRAMAJÁNLATUNK:

19:00 A PORTÉKA EST vendége: HARANGOZÓ IMRE - Én vágtam rá azt a jeles numerát…” című előadása.

Az előadó „Én vágtam rá azt a jeles numerát…” című előadásában népi műveltségünk hagyományos képi anyanyelvének belső logikájáról, társas lélektani alapokon nyugvó jelrendszeréről próbál összefoglalást adni. Miért is szükséges éppen most foglalkozni ezzel a témával? Említsünk egyetlen példát a tengernyiből: a körmendi Batthyány Strattmann László Múzeum álladó kiállításán látható egy csodaszép 1835-ben faragott mángorló, amely a jeles néprajztudós és ornitológus Csaba József hagyatékából való. A hozzá tartozó karton tárgyleírása szerint delfinek (esetleg kígyók) között ábrázolt motívum –a karton szövege szerint– csupán a virágtőt tartó olaszkorsó hasa. Pedig az ábrázolás szinte kiált, hogy ez egy összetett képjel. Elfelejtettük volna képi, vizuális anyanyelvünket? Van, aki eleven képírásunkat le tudja vezetni egyszerű emblémákból, olaszkorsóból, ami ugye a reneszánsz terjedése idején jelent meg hazánkban a kies Itáliából. Így van mindez a 21. század elején az előadó mesterének és atyai jó barátjának Lükő Gábornak a hazájában!

„...Lükő Gábor a magyar népi társadalom és a Kárpát-medence népeinek elkötelezett kutatója, az összehasonlító néprajz, a folklorisztika és a magyar jelképtudomány úttörője, 1909. november 4-én született Komáromban és 2001. április 21-én hunyt el Budapesten. A népzenekutatás és a népzenegyűjtés területén Bartók és Kodály eredményeit mélyítette tovább...”

20:00 Táncház, avagy Madaras Mulatság.
Táncot tanít: Lakatos Anna és Hámori Csaba
Muzsikál: Madaras Zenekar

BELÉPÉS DÍJMENTES!
Várunk Szeretettel!

Időpont: 

kedd, 2019, október 29 - 18:00 - szerda, 2019, október 30 - 01:00

Kategória: 

Tartalom típusa: